Strona główna → IMiNS → Zarys programów → Idee współczesne
Idee współczesne
Program zajęć:
podstawowe wiadomości o kulturze: pojęcie kultury, płaszczyzny kultury, kultura a natura, memy jako podstawowe jednostki transmisji kulturowej, kultura współczesna i jej cechy.
wybrane teorie kultury: Freud, Jung, Girard, Ortega y Gasset.
Główne idee społeczne polityczne i gospodarcze: XX-wieczne totalitaryzmy, stan współczesny (koniec historii według Fukuyamy vs zderzenie cywilizacji według Huntingtona), socjalizm vs kapitalizm, rola państwa w gospodarce (Keynes vs szkoła austryjacka i chicagowska), główne stanowiska polityczne.
Nauka i technika a kultura: czym jest nauka i technika, podział nauk, naukowy obraz świata a magiczne, religijne i metafizyczne obrazy świata, postęp naukowo-techniczny jako szansa czy zagrożenie.
Człowiek i przyroda: zarys problematyki ekologicznej, etyka środowiskowa i prawa zwierząt, człowiek pierwotny według doktryny szlachetnego dzikusa a człowiek współczesny, hipoteza Gai vs hipoteza Medei a miejsce człowieka w przyrodzie.
Współczesne przemiany w literaturze i sztuce: postmodernizm w filozofii, literaturze, sztuce i architekturze, sztuka współczesna i jej cechy, wybrane cechy sztuki współczesnej, definicja sztuki w świetle sztuki współczesnej.
Umiejętności studenta:
student posiada wiedzę o kulturze i jej przejawach
zna wybrane teorie kultury i rozumie specyfikę kultury współczesnej
orientuje się w zagadnieniach dotyczących różnych aspektów kultury (polityki, ekonomii, kwestii społecznych, naukowych i technicznych, sztuki).
student rozumie najważniejsze pojęcia, kategorie, idee i stanowiska obecne w kulturze współczesnej i odnoszące się do niej
rozumie zjawiska kultury współczesnej, potrafi się do nich refleksyjnie odnieść i przeprowadzić ich analizę, a także wykorzystać omawiane umiejętności w kontekście pracy dziennikarskiej.
Zajęcia mają charakter: w 100% wykładowy
Literatura do zajęć:
Idee i ideologie we współczesnym świecie, PWN, Warszawa 2008.