Daniel Passent

Charakterystyka:

Polski dziennikarz i dyplomata, tłumacz, satyryk, autor skeczy i monologów. Jeden z najpopularniejszych autorów tygodnika „Polityka”. Autor wielu publikacji książkowych. Jednak przede wszystkim znany jako najlepszy polski felietonista.

Fakty z życia zawodowego:

Daniel Passent(ur. 1938), syn agronoma i pielęgniarki. Ukończył ekonomię na UW. Już jako student II roku rozpoczął pracę dziennikarską, najpierw „Sztandarze Młodych” (1956-58), a następnie w „Polityce”, z którą jest związany do dziś. Zgodnie z rodzinną tradycja studiował również zagranicą w Petersburgu, Princeton i Harvard.

Jest autorem skeczy i monologów do STS, kabaretów Dudka i Pod Egidą oraz przedstawień rewiowych w Teatrze Syrena. W telewizji prowadził program „Goście Daniela Passenta”. W latach 2003-2006 zasiadał w Radzie Nadzorczej Fundacji Okularnicy,, którą prowadzi jego córka Agata Passent. W 1997 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie jest częstym komentatorem polityki krajowej i zagranicznej w stacjach TVN24 i TVP Info.

Od wielu lat pisze felietony, dzięki czemu zyskał sobie miano niezaprzeczalnego autorytetu tego gatunku publicystycznego w Polsce.

Publikacje:

Warto zobaczyć:

 

Zgłoś błąd / sugestie

© IMiNS, 2020

 
Test predyspozycjiX